piątek, 19 września 2014

Przejrzyjmy się „W lustrze opowieści”

Witamy na blogu poświęconemu międzynarodowemu projektowi "W lustrze opowieści". Jest to kontynuacja dialogu artystyczno-kulturowego Stowarzyszenia Teatr Mumerus z partnerami z Węgier (Alternatív Művészeti Alapítvány Malko Teatro - Alternatywna Fundacja Malko Teatro) i ze Słowacji (Divadlo Na Perone), gdyż w styczniu 2014 przeprowadziliśmy  "W lustrze stereotypów" - projekt poświęcony stereotypom we wzajemnym postrzeganiu się narodów: polskiego, czeskiego, słowackiego i węgierskiego. Tym razem nasze przedsięwzięcie koncentruje się na romskich (cygańskich) opowieściach, a w szczególności przesądach i wróżbach. Na ile obecne są w naszej, środkowoeuropejskiej kulturze? Co zawdzięczamy Romom? Wydaje nam się, że dużo. Ale chcemy to udokumentować. I nie obchodzą nas stereotypy, takie że dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, czy też: graj nam piękny Cyganie itd.
Poniżej zamieszczamy ogólne informacje o projekcie.

„W lustrze opowieści” („In the mirror of stories”) to działanie młodzieży polskiej, węgierskiej (romskiej) i słowackiej, którego celem są wspólne warsztaty w Krakowie, zakończone prezentacją powstałego w ich wyniku spektaklu plenerowego. Weźmie w nim udział Teatr Mumerus z Krakowa (Polska), Alternatív Művészeti Alapítvány - Teatr Malko z Budapesztu (Węgry) i Divadlo Na Perone z Koszyc (Słowacja). Zadanie polega na zebraniu przez uczestników opowieści, legend i przesądów łączących się z tradycja romską, co szczególnie będzie zadaniem grupy węgierskiej składającej się przede wszystkim z Romów. Następnie – na podstawie porównania z zebranym materiałem dotyczącym opowieści, legend i mitów obecnych w kulturze Polski, Słowacji i Węgier – sprawdzenie na ile kultura romska jest obecna w kulturze wymienionych wyżej narodów. I bynajmniej nie o folklor tu chodzi, ale o pokazanie jak dużo nasze kultury i cywilizacje zawdzięczają prastarej romskiej tradycji. Faza porównawczo-kreacyjna ma mieć miejsce podczas wspólnych warsztatów Krakowie w dniach 5-12 października 2014. Zakończą się one pokazem finalnym, który odbędzie się 11 października, godz.17:00 w Teatrze Zależnym i Muzeum Archeologicznym w Krakowie (plener, wstęp wolny). Pokaz przyjmie formę kolażu artystycznego, łączącego krótkie etiudy teatralne na podstawie zebranych materiałów ustnych, działania muzyczne oraz działania plastyczne.

Poza walką z ciągle obecnymi stereotypami na temat Romów, chcemy także promować postawę otwartości na ciągle jeszcze żywą kulturę oralnej (czyli mówionej) opowieści obecną ciągle jeszcze wśród Romów. Działania te odbędą się w zabytkowych wnętrzach XVI-wiecznej kamienicy w centrum Krakowa, gdzie mieści się Teatr Zależny, a także w równie zabytkowych wnętrzach i plenerach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.


"Projekt finansowany ze środków Programu Wspólnoty Europejskiej "Erasmus + Młodzież" 



Zapraszamy także na fanpage projektu na FB: https://www.facebook.com/lustrooopowiesci





Orkiestra cygańska, Cieszyn, lata sześćdziesiąte XX. wieku. Autor zdjęcia Wiesław Radwański, źródło:http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/757509,dawny-cieszyn-ocalony-ze-smietniska-zobacz-niezwykle-zdjecia,2,11,id,t,sm,sg.html#galeria-material

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz